“Dünya, insanlığın yaşanabilir tek yuvası”

22 Nisan Dünya Günü olarak kutlanıyor.

“Dünya, insanlığın yaşanabilir tek yuvası”
Yayınlama: 20.04.2024
1
A+
A-

22 Nisan Dünya Günü olarak kutlanıyor. Dünya, tüm insanlığın yaşanabilir tek yuvasıdır. Güzel bir Dünya’yı inşa etmek, insanlığın ortak arzusudur.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Dünya hakkında şöyle konuştu:

“Doğaya derin saygı göstermeliyiz, İnsanların doğayla uyum içinde yaşadığı bir yeryüzü evini inşa etmeliyiz.”

“Dünya, insanlığın yaşanabilir tek yuvası”

2019 Dünya Bahçecilik Fuarı’nın açılış töreninde konuşma yapan Xi, “Gelecek nesillerin maddi zenginlik dışında yıldızlı gökyüzüne bakabilmesi, yeşil dağları görebilmesi ve çiçekleri koklayabilmesi için yeryüzünün sahip olduğu ekolojinin dengesini korumalıyız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Xi, 30 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada ise, “Doğaya saygı gösterip uyum sağlamalıyız. Doğayı korumalıyız. İnsanoğlu ve doğa uyum içinde bir arada yaşayabilir, ekonomik kalkınma ile ekolojik koruma arasında koordinasyon gerçekleştirilir.” ifadelerini kullandı.

“Dünya, insanlığın yaşanabilir tek yuvası”

Xi, 25 Ocak 2021 tarihinde Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, “Dünya, insanoğlunun hayatta kalmak için bağlı olduğu tek yuvadır. İklim değişikliğiyle mücadele etmek ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek, insanlığın geleceğini doğrudan belirleyecektir.” dedi.

“Dünya, insanlığın yaşanabilir tek yuvası”

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 15 Aralık 2022 tarihinde BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’nın (COP15) ikinci aşama üst düzey toplantısının açılış törenine gönderdiği mesajda, “İnsan ve doğa arasında uyum içinde bir arada yaşamayı teşvik etmeliyiz, yeryüzündeki tüm yaşamlar için kader birliğini oluşturmalıyız, temiz ve güzel bir Dünya inşa etmeliyiz.” dedi.


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.