AB’den ABD’nin politikalarına tepki: “NATO alakart bir askeri ittifak olamaz”

Avrupa Birliği Temsilcisi Josep Borrell AB Dışişleri Konseyi gayri resmi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada: “Ciddi olalım. NATO alakart bir askeri ittifak olamaz…” dedi.

AB’den ABD’nin politikalarına tepki: “NATO alakart bir askeri ittifak olamaz”
Yayınlama: 12.02.2024
1
A+
A-

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın az ödeme yapan NATO ülkelerini Rusya’ya karşı korumayacağına dair yaptığı açıklamalarına Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den yanıt geldi.

Belçika’nın ev sahipliğinde başkent Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Konseyi gayri resmi toplantısı öncesi gazetecilere açıklama yapan Borrell:

“Ciddi olalım. NATO alakart bir askeri ittifak olamaz. Günden güne ABD başkanının esprilerine bağlı olarak işleyen askeri bir ittifak da olamaz. Var ya da yok” dedi. Sözlerine; “ABD seçim kampanyasında ortaya atılan aptalca bir fikir hakkında yorum yapmaya devam etmeyeceğim” ekledi.

AB’den ABD’nin politikalarına tepki: “NATO alakart bir askeri ittifak olamaz”

‘KORUMA İÇİN ÖDEME ŞART!’

Trump, ABD’nin Güney Carolina eyaletinde yaptığı seçim konuşmasında, NATO ülkelerinin liderlerinin katıldığı bir toplantıda büyük bir ülkenin liderinin yanına geldiğini ve Rusya’nın saldırısına uğrarlarsa, ödeme yapmadıkları halde ABD’nin onları koruyup korumayacağını sorduğunu açıklamıştı.

‘ZORUNLULUKLARI YERİNE GETİRMEZSEN SONUÇLARA KATLANIRSIN’

NATO yükümlülüklerini yerine getirmeyen lidere cevabını kendisini dinleyen kalabalığa aktaran Trump, “Bana, eğer ödeme yapmazsak ve Rusya bize saldırırsa bizi korur musunuz? diye sordu. Ben de ona, ödemedin mi? Suçlusun. Hayır seni korumam, hatta onları ne isterlerse yapmaları için teşvik ederim. Ödemek zorundasın dedim” ifadelerini kullanmıştı.

AB’den ABD’nin politikalarına tepki: “NATO alakart bir askeri ittifak olamaz”

‘DEHŞET VERİCİ VE AKIL DIŞI’

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise, Trump’ın ABD’nin en yakın müttefiklerinin cani rejimler tarafından işgal edilmesini teşvik ettiği ifade edilmiş, yorumlar için “dehşet verici ve akıl dışı” denilmişti. Açıklamada, Trump’ın ulusal güvenliği, küresel istikrarı ve ekonomiyi tehlikeye attığı vurgulanmıştı

Abd, DÜNYA Haberleri, rusya
SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.