Akşener: “Netanyahu’yu durduramadıklarına göre; o zaman buyursunlar, Gazze’ye gitsinler!”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Akşener: “Netanyahu’yu durduramadıklarına göre; o zaman buyursunlar, Gazze’ye gitsinler!”
Yayınlama: 25.10.2023
1
A+
A-

İktidarın dış politikada yaşanan her şeyi, iç politikada malzeme olarak kullandığını ifade ederek konuşmasına başlayan Akşener, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Bekir Bozdağ’ın sözlerini hatırlatarak; ‘’Konuyla ilgili gelinen son noktada ise öğrendik ki; iktidar, İsveç’in katılım protokolünü izalayıp Gazi Meclis’imize göndermiş. Hadi bakalım, buyurun buradan yakın. Yani önce esip gürlediler, sonra hiçbir şey almadan şak diye protokole imzayı çaktılar! Bu yaklaşım, size de tandık geldi mi? Biz, Rahip Bronson olayında ve Kaşıkçı davasında da bunu yaşamamış mıydık?’’ dedi.

İsveç’in NATO üyeliğine ve  F35 konusunun önemine dikkat çeken Akşener, şunları söyledi:

‘’Vaziyetin vahameti ortadayken siyaseti İsveç sosuna batırılması çok açık söylüyorum, Türk milletine yapılan büyük bir ayıptır. Biz İYİ Parti olarak; sorumlu muhalefet anlayışımız çerçevesinde, buradan bir çağrıda bulunuyoruz. Biz NATO’nun genişlemesine karşı değiliz. Ancak söylenen bunca sözden, olan biten onca hadiseden sonra bu millete ve onun seçilmiş temsilcilerine bilgi vermek ve onları ikna etmek zorundasınız. Bunun için derhâl Gazi Meclis’imizde bir genel görüşme açılmasını teklif ediyorum. Milletvekili arkadaşlarıma da bu konuda talimat verdim. Gelin, teklifimize olumlu yanıt verin. Böylece İsveç’ten istediğimiz koşullar karşısında bugüne kadar hangi adımlar atılmış; Türkiye’nin güvenlik kaygıları, hangi düzeyde giderilmiş şeffaf bir şekilde bizlerle paylaşın.’’

Bahçeli’nin İsrail’e 24 saat süre vermesine ilişkin konuşan Akşener; ‘’Şayet bu arkadaşlar Gazze’yi de bir vatan toprağı olarak görüyorlarsa ve vermiş oldukları 24 saatlik mühlet ile Netanyahu’yu durduramadıklarına göre o zaman buyursunlar, görevlerinden istifa edip Gazze’ye gitsinler! Buyursunlar, sosyal medyada sergiledikleri bu vatanperverliklerini sahada da gösterip Gazze’ye gitsinler! Buyursunlar kınalı kuzularımızın, Mehmetçiğimizin sırtından kahramanlık taslamasınlar. Kendilerine eşlik edecek arkadaşlarını toplayıp süratle Gazze’ye gitsinler! Şayet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasından zerre feyz almışlarsa; şayet bir devlet insanı olduklarını düşünüyorlarsa o zaman yapmaları gereken yegâne şey işte budur! ” ifadelerine yer verdi.

Akşener, dünyada popülist ve giderek otoriterleşen siyaset anlayışına Türkiye’nin de Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile birlikte sürüklendiğini ifade etti.

İYİ Parti’nin 6. yıl kutlama programının geçtiğimiz hafta millî yas sebebiyle ertelendiğini ifade eden Akşener, 6. kuruluş yıl dönümü etkinliklerini 28 Ekim’de Ankara Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştireceklerini söyledi.


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.