Bakan Yerlikaya: “Uzuner” ve “Pelit Çetesi” olarak bilinen 2 ayrı suç örgütü çökertildi”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sinop ve İstanbul’da “Kafes Operasyonları” kapsamında “Uzuner” ve “Pelit Çetesi” olarak bilinen 2 ayrı suç örgütü çökertildiğini bildirdi.

Bakan Yerlikaya: “Uzuner” ve “Pelit Çetesi” olarak bilinen 2 ayrı suç örgütü çökertildi”
Yayınlama: 16.10.2023
0
A+
A-

Bakan Yerlikaya, Sinop ve İstanbul’da “Kafes Operasyonları” kapsamında  “Uzuner” ve “Pelit Çetesi” olarak bilinen 2 ayrı suç örgütü çökertildiğini duyurdu.

Bakan Yerlikaya Türk milletine seslenerek hangi büyüklükte olursa olsun, ailelerin huzurunu kaçıran organize suç örgütlerine, çetelere nefes aldırmayacaklarını ifade etti.

Sinop merkezli, Trabzon ve İstanbul olmak üzere 3 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 14 şüpheli şahıs yakalandığın belirten Bakan Yerlikaya, “13 çete mensubu tutuklandı. 1 çete mensubuna adli kontrol kararı verildi. Jandarma Genel Komutanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Sinop İl J.K.lığı tarafından Uzuner olarak bilinen, liderliğini Necati Kerim Uzuner’in yaptığı ve 8 suç örgütü yöneticisinin olduğu Organize Suç Örgütü üyelerine yönelik operasyon düzenlendi. Şüphelileri yakalamak için Sinop, Trabzon ve İstanbul olmak üzere 3 ilimizde 14 şüpheli şahsa eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Vatandaşlarımızı bankaların müşteri hizmetleri numarasına benzer numaralardan aradıkları ve kendilerini müşteri temsilcisi gibi tanıtarak dolandıkları, elde ettiği paraları ise kripto paraya çevirdirdikleri tespit edildi.Operasyonda 40 milyon Türk Lirası tutarında işlem hacmi olduğu tespit edilen 8 şüpheliye ait toplam 153 banka hesabına mahkeme tarafından el konuldu.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Yerlikaya, İstanbul’da Pelit suç örgütüne düzenlenen operasyonlarda 25 şüpheli şahıs yakalandığını açıkladı. İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca Pelit Çetesi olarak bilinen, liderliğini Rıfat Albayrak’ın yaptığı organize Suç Örgütü üyelerine yönelik  operasyon düzenlendi. Ormanlık alanlarda kesim yapmak suretiyle açtıkları arazileri usulsüz şekilde düzenlenen belgelerle vatandaşlara satarak, Rüşvet, Nitelikli Dolandırıcılık ve Orman Kanununa Muhalefet suçlarını örgütlü olarak işlediği tespit edilen 25 şüpheli şahsa eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Adli işlemleri devam ediyor. Operasyonlar neticesinde; 15 adet ruhsatsız tabanca, suçtan elde edildiği değerlendirilen çok sayıda altın, yüksek miktarda döviz ve para ele geçirildi.

Bakan Yerlikaya, operasyonları düzenleyenleri tebrik ederken çetelerin çetelesinin tutulduğunu ve hiçbirinin adaletten kaçamayacaklarını vurguladı.

 

 


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.