Başkan Altay: “İsrail savaş değil, katliam ve soykırım yapıyor”

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde gönüllü üniversite öğrencilerinin kurduğu Kudüs Çalışma Grubu tarafından “Filistin’de Yükselen İnsani ve Siyasi Kriz Seminer ve Çalıştayı” düzenlendi.

Başkan Altay: “İsrail savaş değil, katliam ve soykırım yapıyor”
Yayınlama: 14.10.2023
10
A+
A-

Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür ve Sanat’ta düzenlenen seminerde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, dünya genelinde yaşanan acıların ve Filistin, Suriye, Yemen, Somali, Ukrayna gibi coğrafyalardaki insanlık dramının artarak devam ettiğini anımsatarak, çatışma ve trajedilerin sürdüğü bir dönemde, insanlığın bu zorlu sınavda başarılı olmadığını vurguladı.

“Bölgede yaşanan hadiselerin tek sorumlusu İsrail’dir”

Özellikle Filistin meselesinin, uluslararası toplumun ve dünyadaki otorite sahibi kuruluşların bir haysiyet sınavı haline geldiğini kaydeden Başkan Altay konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Bu konuda verilen sözlerin hiçbirinin tutulmaması, Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşların Filistin halkını yalnız bırakması ve haklarını koruyamaması, insanlık için büyük bir utanç vesilesi oldu. Ortadoğu ve Filistin, Osmanlı Devleti’nin yıkıldığı tarihten bugüne kadar, ne yazık ki hiçbir zaman gün yüzü görmedi ve barış iklimi bir daha buralara hiç uğramadı. Siyonist emellerle hareket eden İsrail yönetimi, bölgede varlık göstermeye başladığı tarihten beri, Filistinlileri sistematik olarak öz vatanlarından kopardı. Yalnızca toprak işgal etmekle kalmayan İsrail, aynı zamanda bir soykırım politikası da güderek, her dönemde acımasız katliamlar gerçekleştirdi. Şüphesiz ki; bölgede yaşanan son hadiselerin ve başlayan çatışmaların tek sorumlusu; masum insanları kadın çocuk demeden katleden, sürgün eden ve mübarek günlerde Müslümanların en kutsal mekanlarına alçakça saldıran İsrail yönetimidir.”

“Kudüs’ün mahremiyeti ve Mescid-i Aksa’nın statüsüne herkes saygı gösterilmelidir”

Bölgede barış ve huzurun sağlanmasının İsrail’in katliamlarına bir an önce son vermesiyle mümkün olduğunu ifade eden Başkan Altay, şöyle devam etti: 

“Buna karşılık olarak Hamas da aynı şekilde ateşkes ilan etmelidir. Akabinde Gazze’ye uygulanan abluka koşulsuz olarak son bulmalı ve bölgeye uluslararası yardım ulaştırılmalıdır. Daha sonra karşılıklı esir takasıyla masum insanlar evlerine dönmelidir. Bunlar kısa vadede gerçekleşecek çözümler. Barışın uzun vadede sağlanması ise ancak; meşruiyeti Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen, coğrafi bütünlüğe sahip ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması ve tüm dünya tarafından tanınmasıyla mümkündür. Aynı zamanda Kudüs’ün mahremiyeti ve Mescid-i Aksa’nın statüsüne de herkes saygı gösterilmelidir. Bunların dışında hangi yol denenirse denensin; sadece daha fazla yıkıma, gözyaşına ve can kaybına neden olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi; ‘İsrail’in devlet olarak varlığını sürdürebilmesi ve vatandaşlarının güvenliğini sağlaması ancak bu şekilde sağlanabilir.’”

“Sizler inşallah Kudüs’ün özgür olacağını göreceksiniz”

Başkan Altay konuşmasının sonunda Kudüs Çalışma Grubu’nun önemine değinerek, “Göreve geldiğimiz andan itibaren Büyükşehir Belediyesi olarak yarışmalarda dereceye giren tüm arkadaşlarımızı Kudüs’e gönderiyoruz. Bireysel olarak ben gördüğüm tüm gençlere önce Mekke-Medine sonra Kudüs’ü ziyaret etmeleri gerektiğini ısrarla ifade ediyorum. Çünkü gittiğimizde görüyoruz ki gözü yaşlı Filistinliler’in bizi görünce yüzlerinde bir tebessüm oluşuyor. Bizi görünce yürekten sarılıyorlar, dua ediyorlar ve beklentilerini ifade ediyorlar. İnşallah bu son yaşananlar oradaki kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olsun diye temenni ediyorum. Sizler inşallah Filistin’in özgür olacağını, Kudüs’ün özgür olacağını göreceksiniz buna inanıyoruz” diye konuştu.

2 gün süren seminer ve çalıştayda, alanında uzman akademisyenler; “Sömürge Sonrası İngiltere Halefliğinden İsrail’e”, “Filistinli Sivillere Yönelik Güvenlik Sorunları”, “Abluka Bölgelerindeki Kaynak ve Ekonomi Krizi” konu başlıklarında oturumlara katıldı.


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.