BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde satıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi
Yayınlama: 26.10.2023
1
A+
A-

BİST100 endeksinde satıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin, “İsrail devletiyle bir sorunumuz yok, ama İsrail’in uyguladığı mezalimi, devlet değil örgüt gibi hareket etme tarzını asla tasvip etmedik, etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca “İsrail’e gitme projemiz vardı, iptal ettik, gitmeyeceğiz” dedi.

 

TCMB Faiz Kararı bugün açıklanacak. Beklentimiz politika faizinin 250 baz puan artışla %32,50'ye çıkacağı yönünde. Piyasa beklentisi ise 500 baz puan. 500 baz puanlık bir artırımı enflasyon gelişmelerinden kaynaklı olarak da sürpriz olmayacaktır. TCMB tarafından atılan adımlarla KKM'den çıkışların hızlandığı bir dönemde TL mevduatlara da geçişler artıyor. Özellikle KKM faizinin politika faizinin altında verilebilme imkanının gelmesi jeopolitik gerginliklerin de eşliğinde risksiz getiri olarak %40'lara kadar dayanan (tasarruf sahibi bazında) mevduatları cazip kılıyor. Hem bankaları rahatlatmak hem de enflasyonun kontrol altına alınabilmesi açısından ortodoks hamlenin devam etmesini bekliyoruz. 2024 yılındaki OVP enflasyon beklentisinin %33 olması ile birlikte ekonomi yönetiminin 2024 için dezenflasyon sürecini de konuşması ile faiz artışlarında bir yavaşlama beklentisi söz konusu olabilir.

 

Petrol fiyatlarının jeopolitik gerginlikler ile yükselmesi sonrasında faiz artırımları ile kontrol altına alınması beklenen enflasyonda tekrar yukarı yönlü hareket olma ihtimali yeniden fiyatlamalar arasına dahil oldu gözüküyor. Her ne kadar enflasyon endişesi olsa da Avrupa'da PMI verilerinin eşik değerin altında kalarak durağanlık sinyallerine devam etmesi ile birlikte ECB'den faiz artırımı beklemiyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.