Çin ve Kırgızistan başbakanları Bişkek’te bir araya geldi

Çin Başbakanı Li Qiang bugün Bişkek’te Kırgızistan Başbakanı Akılbek Usenbekoviç Caparov ile görüştü. Li Qiang son yıllarda Çin-Kırgızistan ilişkilerinde üst düzey gelişmelerin korunduğuna dikkat çekerek, Kırgızistan’la birlikte iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatı somut adımlara dönüştürmeye, her alanı kapsayan iş birliğinde yeni sonuçlar elde etmeye hazır olduklarını belirtti.

Çin ve Kırgızistan başbakanları Bişkek’te bir araya geldi
Yayınlama: 25.10.2023
3
A+
A-

Çin Başbakanı Li Qiang bugün Bişkek’te Kırgızistan Başbakanı Akılbek Usenbekoviç Caparov ile görüştü.

Li Qiang son yıllarda Çin-Kırgızistan ilişkilerinde üst düzey gelişmelerin korunduğuna dikkat çekerek, Kırgızistan’la birlikte iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatı somut adımlara dönüştürmeye, her alanı kapsayan iş birliğinde yeni sonuçlar elde etmeye hazır olduklarını belirtti.

 Li Qiang şunları söyledi:

“Çin Kırgızistan’la karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeye, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirmeye, iki ülkenin çıkarlarında daha çok uyum noktası ve iş birliğinde daha çok büyüme noktası bulmaya ve ortaklaşa kalkınmaya istekli. İki taraf Çin-Kırgızistan Uzun Vadeli Ekonomik ve Ticaret İş Birliği Planı’nı hayata geçirerek, ticaret boyutunun genişletilmesi ve ticaret yapısının iyileştirilmesini hızlandırmalı. Çin-Kırgızistan-Özbekistan demiryolu gibi önemli projelerin inşası ve sınır kapıları arasındaki iş birliği ilerletilerek, bağlantılılık seviyesi yükseltilmeli. İleri imalat, dijital ekonomi, yeni enerjili otomotiv, akıllı tarım, temiz enerji gibi yeni yükselen sektörlerdeki iş birliği genişletilmeli. Sağlık, eğtim, kültür ve turizm gibi kültürel ve beşeri iletişim derinleştirilmeli. Çin, Kırgızistan ile çok taraflı iş birliği ve eşgüdümü güçlendirerek, Çin-Orta Asya Zirvesi’nde alınan sonuçları hayata geçirmeye, daha sıkı Çin-Orta Asya kader birliğini oluşturmaya, Shanghai İş Birliği Örgütü çerçevesinde Shanghai ruhunu yaygınlaştırarak bölgenin istikrarlı kalkınmasına pozitif enerji katmaya, dünyanın barışı, güvenliği ve kalkınmasına katkılarda bulunmaya hazır.”

Akılbek Usenbekoviç Caparov da görüşmede Cumhurbaşkanı Sadır Nurgocoyeviç Caparov’un Çin’e başarılı bir ziyaret gerçekleştiğini ve iki ülkenin liderlerinin ikili ilişkilerin yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklığa yükseltilmesini ilan ettiğini hatırlatarak, ikili ilişkilerin tarihin en üst düzeyine çıktığını kaydetti.

Akılbek Usenbekoviç Caparov Taiwan, Xinjiang, Tibet ve Hong Kong gibi Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren meselelerde Çin’e kararlılıkla destek verdiklerini ve Çin’le Kuşak ve Yol iş birliğini derinleştirmeye, bağlantılılığı güçlendirmeye, Çin-Kırgızistan-Özbekistan demiryolu inşasını hızlandırmaya, ekonomi, ticaret, turizm, kültür alanlarındaki iş birliğini genişletmeye hazır olduklarını ifade etti.

Akılbek Usenbekoviç Caparov “Çin tarafından ortaya koyulan Küresel Güvenlik İnisiyatifi gibi önemli inisiyatiflere destek veriyoruz. Çin’le  terörizm, bölücülük ve aşırıcılık ile ulusötesi organize suçlarla birlikte mücadele etmeye, Orta Asya-Çin iş birliğini derinleştirmeye, bölgede istikrar ve refahı ilerletmeye hazırız.” dedi.

Görüşmenin ardından iki başbakanın nezaretinde dijital ekonomi, altyapı tesisleri gibi alanlarda iş birliği belgeleri imzalandı.


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.