Doğrulama platformu Teyit, 7 yıldır dezenformasyonla mücadele ediyor

İnternette dolaşıma giren yanlış bilgi sorununa karşı toplumu bilinçlendirme ve eleştirel dijital medya okuryazarlığının toplumda yaygınlaştırılması için Teyit.org 2016’dan bu yana faaliyetlerini sürdürüyor.

Doğrulama platformu Teyit, 7 yıldır dezenformasyonla mücadele ediyor
Yayınlama: 26.10.2023
4
A+
A-

Bu hafta dezenformasyon ve yanıltıcı bilgilerle mücadelesinde yedi yılı geride bırakan doğrulama platformu Teyit, geçen yedi yılda onlarca rapor ve projeye; binlerce analize imza attı. Eleştirel düşünmenin ortak bir değer olması için çabalayan Teyit bu alanda ürettiği yazıları, eğitim paketleriyle yanlış bilgi sorununun köklerine inmeye çalıştı. 

Teyitçilikle başlayan yanlış bilgiyle mücadele Pürmerak Kulübü ile devam ediyor.

Teyit’in 2016’da internette dolaşan şüpheli iddiaları doğrulayarak başladığı yanlış bilgiyle mücadele süreci, bugüne kadar binlerce analiz, onlarca rapor ve proje ile gelişimini sürdürdü.

7 yılda binlerce analiz, onlarca rapor ve proje, güvenilir bir marka

Seçimler sürecinde ortaya atılan yanıltıcı bilgilerin ve şüpheli iddiaların raporlaştırıldığı Sahte Haber Karnesi, Covid-19 pandemisi sırasında yanlış bilginin yayılmasını önlemek amacıyla hazırlanan e-bülten, bağlamından koparılmış onlarca bilgi veya yanıltıcı iddianın yer aldığı Soner Yalçın’ın Kara Kutu kitabının kitle fonlamasıyla incelendiği Salgın Var projesi, eleştirel okuryazarlığın daha erken yaşlarda çocuklara kazandırılması için öğretmenlerle yapılan Öğretmenlerle Eğitimde Eleştirel Dijital Okuryazarlık projesi, 2023 seçimleri öncesinde siyasetçi demeçleri ve vaatlerin yerine getirilip getirilmediğini inceleyen Demeç ve Vaat Kontrolü projeleri ile beraber son olarak 2023’ün ikinci yarısında eleştirel okuryazarlığı artırmayı amaçlayan Pürmerak Kulübü’nü hayata geçirdi.

‘’Amacımız dezenformasyonla mücadele ederken bir yandan da eleştirel düşünme becerisini yaygınlaştırabilmek’’

Teyit’in 7. yaş günü itibariyle direktörlük görevini üstlenen Emre İlkan Saklıca, Teyit’in ilk günden bu yana dezenformasyon ile savaşının aynı ilkeler çerçevesinde sürdüğünü ve bundan sonra da devam edeceğini söyledi: ‘’Son dört yıldır Teyit’in içinde sürdürdüğüm farklı görevlerimin ardından direktör olarak, daha önce olduğu gibi temel amacımız dezenformasyonla mücadeleye devam ederken bir yandan da eleştirel düşünme becerisini yaygınlaştırmak için Pürmerak Kulübü’ne yoğunlaşacağız.’’ dedi.

Saklıca, yönetimi devraldığı Mehmet Atakan Foça ve Gülin Çavuş’a teşekkür etti ve ekledi: ‘’Atakan ve Gülin’in teyitçiliği bireyden topluma yaymak için çabalarına, globalde yaptıklarına ve Teyit’i bugün getirdiği noktayı görmemek mümkün değil. Yeni dönemde de kendileri Danışma Kurulu üyesi olarak tecrübelerini bize aktarmaya devam edecek.’’


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.