İmamoğlu: “2024 hedefimiz; 20 milyon turist”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, küresel havacılık sektörünün en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen ‘28. Routes World 2023’ açılış töreninde konuştu.

İmamoğlu: “2024 hedefimiz; 20 milyon turist”
Yayınlama: 15.10.2023
4
A+
A-

2023 verilerine göre İstanbul’u 17 milyonun aşkın turistin ziyaret edeceğinin hesaplandığını aktaran İmamoğlu, “2024 yılında, bu sayının 20 milyonu aşmasını elbette ki bekliyor ve hedefliyoruz” dedi. 4,5 yıllık görev süreleri boyunca ulaşım, konaklama, kültürel ve tarihi mirası koruma anlamında önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Ulaştırma Bakanlığımızın dışında, bizim etkin bir şekilde yürüttüğümüz 10 metro hattıyla beraber, İstanbul ulaşımını kolaylaştırma konusunda üstün adımlar atmış bir belediyeyiz. Bu aynı zamanda bir dünya rekoru” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) iş birliği ile düzenlenen, küresel havacılık sektörünün en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen “28. Routes World 2023” açılış töreninde konuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile İstanbul Valisi Davut Gül’ün de katıldığı açılış töreninde konuşan İmamoğlu, İstanbul’un dünyanın sayılı turizm merkezlerinden birisi olduğunu vurguladı.

İmamoğlu: “2024 hedefimiz; 20 milyon turist”

“2024’te 20 milyon turist hedefliyoruz”

İstanbul’un turizm anlamında asıl potansiyeline henüz erişemediğinin altını çizen İmamoğlu, “Bu yılın verileriyle baktığımızda, 17 milyonu aşan yabancı ziyaretçisi olacak İstanbul'umuzun. 2024 yılında, bu sayının 20 milyonu aşmasını elbette ki bekliyor ve hedefliyoruz” dedi. İstanbul’daki havaalanlarının, yılda 125 milyon yolcuya hizmet edecek kapasiteye ulaştığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bilindiği gibi, Türkiye'nin bir turizm ülkesi ve markası olarak stratejisini, bakanlığımız ve ilgili kurumlarımız yürütüyor. Ancak biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, tabii ki bu konudaki sürece sorumluluğumuzu katarak, ‘Daha fazla ne yapabiliriz ve İstanbul'umuzu dünyanın en çok ziyaret edilen üç kentinden birisini yapma vizyonuyla nasıl bir yolculuğu tasarlayabiliriz’; buna eğildik” diye konuştu.

“istanbul'umuza ‘turizm platformu’ oluşumunu kazandırdık”

4,5 yıllık görev süreleri boyunca ulaşım, konaklama, kültürel ve tarihi mirası koruma anlamında önemli çalışmalar yaptıklarını aktaran İmamoğlu, “İstanbul'un altyapısını iyileştirmek, sektörü büyütmek ve şehrimizin potansiyelini arttırmak adına çok stratejik adımlar attığımızı ifade edebilirim. Bu adımları, elbette ki demokratik katılım ve ortak akılla yönetmek için, İstanbul'umuza ‘Turizm Platformu’ oluşumunu kazandırdık. Şehrimizdeki turizm sektörünün tüm bileşenlerini ve bilim dünyasını buluşturan bu platform, yönetim ekibimizle birlikte planlamalar ve çalışmalar sürdürerek, iş birliğimizi daha etkili hale getirmiştir. Stratejik planlarımızı tamamladıktan sonra da icrai faaliyetlerde de iş birliğimizi ortaya koyunca, aslında sürdürülebilir bir metodolojiyi kentimize kazandırmış olduk” ifadelerini kullandı.

“10 metro hattıyla, üstün adımlar atmış bir belediyeyiz”

İmamoğlu, kent ve ülke turizmine katkı kapsamında yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı:

“İstanbul'da ulaşımla ilgili önemli adımlar atılıyor. Bu noktada, Ulaştırma Bakanlığımızın dışında, bizim etkin bir şekilde yürüttüğümüz 10 metro hattıyla beraber, İstanbul ulaşımını kolaylaştırma konusunda üstün adımlar atmış bir belediyeyiz. Bu aynı zamanda bir dünya rekoru. Devam eden metro hatlarımız 2025 yılında tamamlandığında, şehrimizin 450 kilometreyi aşan yaygın bir metro ağına sahip olacağını buradan bütün misafirlerimize duyurmak isterim. Kaldı ki hedefin bu olmadığını, daha üst sayılara, daha üst kilometrelere ulaşmanın İstanbul'un vazgeçilmez hedefi olduğunu da ifade edeyim. İkinci olarak; şehrimizin binlerce yıllık tarihini ve bu mirası ayağa kaldıracak bir yatırım sürecini başlattık. 4,5 yıllık yönetimimizde; 16 müze ve galeri, 180 tarihi çeşme, 420 tarihi hazire, 13 tarihi türbe, 18 anıt ve 42 tarihi inanç merkezinin inşa edilmesi, bakım ve restorasyonuyla, iyileştirilen bir tarihi miras sürecini kentimizde yaşattık.”

İmamoğlu: “2024 hedefimiz; 20 milyon turist”

“Yurtta barış, dünyada barış”

“Ülkeleri birbirine bağlayan fiziksel ve duygusal bütün yollar, çok ama çok değerlidir ve özen ister” diyen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Dört bir yanında, ne yazık ki büyük acılar ve savaşların ortasında bir barış ve istikrar kaynağı olan ülkemizin yurttaşları olarak, bunu çok iyi biliyor ve bu sorumluluğumuzu taşıyor, bu sorumluluk da siz kıymetli sektör temsilcilerinin de sağlam bir paydaşımız olmanızı diliyorum. ‘Yurtta barış, dünyada barış’, 100’ncü yılını kutladığımız Cumhuriyet’imizin temel ilkelerinden ve vazgeçilmez prensiplerinden biridir. Ve hep öyle olacaktır. Milletçe bu prensibin, dünya var oldukça, temsilcileri olacağız. İşte İstanbul, bu hoşgörünün ve bir arada kardeşçe yaşamanın simgelerinden birisi olacak ve öyle kalacaktır. Routes World 2023 Konferansı’nın ülkeler ve insanlık arasında, yeni ve daha güçlü bağlar kuracağına, fayda sağlayacağına inanıyorum.”

İmamoğlu: “2024 hedefimiz; 20 milyon turist”

 


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.