İmamoğlu: Olağanüstü bir ring hattı olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin raylı sistemlerinde kullanılması muhtemel yeni nesil trenleri yerinde deneyimlemek üzere Almanya’nın Düsseldorf şehrine gitti.

İmamoğlu: Olağanüstü bir ring hattı olacak
Yayınlama: 18.06.2024
5
A+
A-

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki metro hatlarını doğu-batı ekseninde birbirine bağlaması planlanan HIZRAY projesinde kullanılması muhtemel hızlı treni, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde deneyimledi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Pelin Alpkökin’in de eşlik ettiği İmamoğlu, Siemes Mobilite ve Teknoloji Merkezi’nde kendisi ve beraberindeki heyete özel gerçekleştirilen sunuma katıldı.

İmamoğlu: Olağanüstü bir ring hattı olacak

İmamoğlu, üst düzey yöneticiler tarafından raylı sistemlerdeki yenilikler ve finansman sağlanması gibi konularda bilgilendirildi.  İmamoğlu, yaklaşık 2 saat süren sunumun ardından, “manyetik levitasyon” (iki mıknatıs kümesinin kullanıldığı demiryolu ulaşım sistemi) yöntemiyle raylara değmeden yol alan ve 180 kilometreye kadar hız yapabilen yeni nesil trende test sürüşüne tanıklık etti.

İmamoğlu: Olağanüstü bir ring hattı olacak

İstanbul’un HIZRAY’la ilgili sürecinde, farklı hızları yakalayan trenlere ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Biz, 75 kilometreyi 50-55 dakikada alan, 12 durakta duran, dolayısıyla dönem dönem 170-180 kilometreye kadar hız yapabilen trenlerle, imkanımız olduğunda inşallah başlayacağımız ve İstanbul’u birbirine bağlayan olağanüstü bir ring hattı olacak. Onun için bugün de Almanya'nın önemli bir kuruluşunda test sürüşlerine katıldık ve trenlerin o hızlı halini deniyoruz. Umarım İstanbul'a bir an önce gelir.”

İmamoğlu: Olağanüstü bir ring hattı olacak


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.