İstanbul, Gülten Akın şiirleriyle Tüyap Kitap Fuarı’nda buluşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, İstanbul Şiirle Buluşuyor kapsamında Gülten Akın şiirlerinden yola çıkarak Emre Koyuncuoğlu’nun uyarlayıp yönettiği “Ben Nergisten Sorumluyum” etkinliğini kitapseverlerle buluşturuyor.

İstanbul, Gülten Akın şiirleriyle Tüyap Kitap Fuarı’nda buluşuyor
Yayınlama: 25.10.2023
4
A+
A-

İBB Şehir Tiyatroları, İstanbul Şiirle Buluşuyor kapsamında Gülten Akın şiirlerinden yola çıkarak Emre Koyuncuoğlu’nun uyarlayıp yönettiği  “Ben Nergisten Sorumluyum” etkinliğini kitapseverlerle buluşturuyor. Gösteri, 30 Ekim 2023 Pazartesi günü saat 16.30’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Interexpo Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Gülten Akın’ın yazdığı şiirlerin evreninde, Emre Koyuncuoğlu’nun uyarlayıp yönettiği etkinlikte Radife Baltaoğlu, Sevil Akı, Yeşim Koçak, Işıl Zeynep Karaalp, Şirin Asutay, Ebru Üstüntaş, Elvan Boran rol alıyor.

Gösterinin yönetmeni Emre Koyuncuoğlu, Gülten Akın’ın şiirlerini nasıl ele aldığını şöyle anlatıyor:

“Şiir sahnelemek, oyun sahnelemekten çok farklı. Her şair bir dil üretiyor ve de bu dil ile bir estetik form. Öncelikle bu formla, üç boyutlu performatif bir gerçeklikte nasıl bir estetik oluşturabilir, bunu düşündüm. Aynı zamanda Gülten Akın şiirindeki samimiyet ve yalınlığı da aklımda tutarak. Gülten Akın’ın şiirleri; içerden bize konuşan biri gibi. Bizimle öyle bir yakınlık kuruyor ki; kelimeleri içinize işliyor, ezgisi kulağınıza takılıyor, oluşturduğu imgeler vicdanınızdaki sızı olarak bedeninize bir kez daha yayılıyor. Bir yandan da, şairin yüreğinin gür ve bir o kadar da incelikli sesinin yarattığı derin imgeler kararlılığınızı size hatırlatıyor. Karanlıkları bize anlatırken dilinde yarattığı ani geçişlerle o karanlıklar bir anda mizahi bir gerçekliğe ve sizi gülümseten bir algıya dönüşüyor. Ona öğretilen dişilikle, içinde yaşayan dişiyi barıştıran, coşkulu olgunluğu özellikle bana, bir kadın rejisöre buradan, bu topraklardan konuşan feminist bir bakışı öneriyor. Öncelikli olarak bu verileri kafamda sadeleştirerek oyuncu arkadaşlarımın önerileriyle birlikte Gülten Akın şiirinin bir tonunu yakaladığımızı düşünüyorum.”

Müziğini Salih Korkut Peker’in, sahne-kostüm tasarımını Ahsen Nur Yaman’ın, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu’nun, canlı müziğini Aydın Yıldız, Altuğ Kutluğ’un yaptığı etkinlikte Göksel Arslan ve Asrın Gurur Kuyucak asistan olarak görev alıyor.


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.