‘Kadın çiftçiler için desteklerimiz sürecek’

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarımsal üretimin sigortası olarak gördükleri çiftçi kadınlara 21 yılda yaklaşık 15 milyar lira destek verdiklerini belirterek, “Bu desteklerimiz ile kadınlarımızın tarımın her alanında daha etkin ve görünür olmasını, başarı hikayelerine yenilerini eklemelerini amaçlıyoruz” dedi.

‘Kadın çiftçiler için desteklerimiz sürecek’
Yayınlama: 15.10.2023
1
A+
A-

Bakan Yumaklı, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Bakan Yumaklı, bereketli Anadolu topraklarına geçmişten bugüne hep kadın eli değdiğini belirterek, “2023 üretim yılı için Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 299 bin 79 kayıtlı kadın çiftçimiz bulunuyor. Kadın çiftçilerimizin toplam çiftçi sayımıza oranı ise yüzde 13.4 düzeyindedir. Kadın çiftçilerimizi tarımsal üretimimizin sigortası olarak görüyor, bu oranın daha da artması için çalışmalar yürütüyoruz. Verimliliğin artırılmasının kırsal kalkınmadan, kırsal kalkınmanın ise kadının üretimdeki rolünün daha da güçlendirilmesinden geçtiği bilinciyle geliştirdiğimiz vizyonumuzu, kararlılıkla uyguluyoruz. Bu bağlamda, destek programlarımız ile kadın girişimciliğinin önünü açıyoruz. Gittiğimiz her yerde tanık olduğumuz kadın üreticilerimizin başarı hikayeleri en büyük motivasyon kaynağımız oluyor, kadın çiftçilerimizin çalışkanlıkları, gayretleri ve girişimci ruhları geleceğe dair umutlarımızı diri tutuyor” diye konuştu.

Pozitif ayrımcılık

Bakan Yumaklı, kadın girişimcilerin güçlendirilmesi amacıyla verdikleri hibe ve desteklerde pozitif ayrımcılık uyguladıklarına dikkati çekerek, “Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından uygulanan Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sisteminde tüm tarım sigortaları branşlarında devlet destekli tarım sigortası yaptıran kadın üretici ve yetiştiricilerimize poliçe primi üzerinden bugüne kadar uyguladığımız yüzde 5’lik indirimi 2024’ten itibaren yüzde 10’a çıkarıyoruz” dedi. l ANKARA DHA

 

Bakan Yumaklı, çiftçi, Ekonomi, gazetehaberi
SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.