Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda haftanın son işlem gününde İsrail-Hamas savaşında yaşanan gelişmeler sonucunda negatif görünüm etkili oldu.

Küresel piyasalar
Yayınlama: 16.10.2023
0
A+
A-

Haftanın son işlem günü küresel piyasalarda neler oldu?

Küresel piyasalarda haftanın son işlem gününde İsrail- Hamas savaşında yaşanan gelişmeler sonucunda negatif görünüm etkili oldu. ABD endeksleri de, güçlü bilançolara rağmen artan jeopolitik riskler nedeniyle değer kaybetti. ABD'de büyük bankalar üçüncü çeyrek bilançolarını açıkladı ve hisse başı kar ve gelir kalemlerinde analist beklentilerinin üzerinde sonuçlar kaydedildi.

Wells Fargo Company 3Ç23’te yıllık bazda %6,91 artışla 20.85 milyar $ gelir üzerinden 1.48 $ hisse başına kar bildirdi. Konsensüs beklentisi şirketin, 20.15 milyar $ gelir üzerinden 1.25 $ hisse başına kar açıklaması yönündeydi. Net kar ise beklentilerin %17,89 üzerinde 5.45 milyar $ olarak açıklandı. Citigroup 20.1 milyar $ gelir üzerinden 1.63 $ hisse başına kar bildirdi. Konsensüs beklentisi şirketin, 19.24 milyar $ gelir üzerinden 1.22 $ hisse başına kar açıklaması yönündeydi. Net kar ise beklentilerin %40 üzerinde 3.50 milyar $ olarak açıklandı. Öte yandan, Blackrock’ın geliri %5 artışla 4,5 milyar dolara yükselirken, düzeltilmiş net karı bir önceki yıla göre %13 artarak 1,6 milyar dolara, yani hisse başına 10,91 dolara ulaştı. Açıklanan veriler 8,20 dolarlık ortalama tahmini aşmış oldu.

Makro veri tarafında; Michigan’ın yayınlamış olduğu tüketici hissiyatı verisi Ekim ayı için 67 seviyesindeki beklentiye kıyasla 63 olarak açıklandı. Tüketici beklentileri verisi ise 65,7 açıklanması beklenirken 60,7 olarak açıklandı. 1 yıllık enflasyon tahmini ise önceki veriye paralel %3,2 olarak açıklanması beklenirken, %3,8 olarak açıklandı, 5 yıllık enflasyon tahmini ise %2,8 olan beklentinin üzerinde %3 olarak açıklandı.

ABD hisse senedi piyasaları seansı ağırlıklı negatif sonlandırdı. S&P 500 endeksi %0,50 kayıpla 4.327,78 seviyesinden, Nasdaq endeksi %1,23 kayıpla 13.407,23 seviyesinden kapatırken, Dow Jones endeksi ise %0,13’lük sınırlı artışla 33.670,29 seviyesinden kapandı.

Avrupa hisse senedi piyasaları günün büyük çoğunluğunda pozitif tarafta fiyatlanırken kapanışa doğru gelen satışlar sonrasında tüm majör borsalar değer kaybederek seansı tamamladı. Euro Stoxx 50 endeksi %1,50 puan değer kaybederek 4.135,45 seviyesine gerilerken, FTSE 100 %0,59, CAC 40 %1,42 ve DAX %1,55 değer kaybı ile seansı tamamladı.

Kısa vadeli tahvil faizleri %5,06, 10 yıllık tahvil faizleri %4,65 seviyesine hafif yükseldi. VIX endeksi ise 19,32 seviyesine yükseldi.

Bugün ne bekliyoruz?

Asya-Pasifik piyasaları, yatırımcıların bu hafta Çin ve Japonya'dan gelecek temel ekonomik verileri beklemesiyle haftaya zayıf bir başlangıç yansıtıyor.

Çin üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla rakamlarını Çarşamba günü yayımlayacak. Ekonomistler yıllık bazda büyümenin önceki çeyrekteki %6,3'ten %4,4'e düşmesini bekliyor. Çin Merkez Bankası piyasa beklentilerine uygun olarak faiz oranını değiştirmeyerek %2,50’de tutarken, vadesi gelen orta vadeli politika kredilerini yeniledi.

Japonya'nın Eylül ayı enflasyon verilerinin, ülke merkez bankasının 30 ve 31 Ekim'deki para politikası toplantısı öncesinde Cuma günü açıklanması bekleniyor. Güney Kore Merkez Bankası da Perşembe günü faiz kararını açıklayacak.

Güney Kore Merkez Bankası, Şubat ayından bu yana faiz oranlarını üst üste beş toplantıda %3,5 seviyesinde sabit tuttu.

Nikkei endeksi %1,83, KOSPI endeksi %1,21, Hang Seng endeksi %0,20 ve Shanghai endeksinde %0,40 negatif seyir takip ediyoruz.

ABD vadelilerde ise sınırlı pozitif seyir gözleniyor.

Bugün Powell’ın New York Ekonomi Kulübü'nde konuşması takip edilecek. ABD tarafında New York Empire State İmalat Endeksi ve Bütçe Dengesi verileri açıklanacak. NY Fed endeksi’nin Ekim’de -5,0 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Bütçe dengesi verisinde, Ağustos ayında açıklanan 429,8 milyar dolarlık veriye kıyasla 146 milyar dolar seviyesine doğru keskin bir düşüş bekleniyor. Euro bölgesinde ise ticaret dengesi verisi piyasaların gündeminde olacak. Aynı gün ECB üyesi Villeroy’un konuşması takip edilecek. Son olarak Japonya’da sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var?

Bu hafta, Salı günü ABD tarafında Eylül ayı perakende satışlar ve kapasite kullanım oranı ile NAHB konut piyasası endeksi verileri takip edilecek. Perakende satış verisinin bir önceki aya kıyasla %0,3 azalış göstermesi bekleniyor. Ağustos ayında perakende satışlarda %0,6 artış kaydedilmişti. Aynı gün Fed yetkilisi Barkin ve Williams’ın konuşmaları da takip edilecek. Euro bölgesinde ise ZEW ekonomik beklenti anketi ve ECB yetkililerinin konuşmaları gündemde olacak.

Kaynak Halk Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.