Li Qiang, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü

Çin Başbakanı Li Qiang, bugün Yeni Delhi’de G20 Liderler Zirvesi sırasında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü.

Li Qiang, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü
Yayınlama: 10.09.2023
1
A+
A-

Çin Başbakanı Li Qiang, bugün Yeni Delhi’de G20 Liderler Zirvesi sırasında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü.

Başbakan Li Qiang, dünya üzerindeki iki büyük güç, iki büyük piyasa ve iki büyük medeniyet olan Çin ve Avrupa arasındaki ilişkilerin küresel istikrarı ve Asya ile Avrupa kıtalarının refahını yakından ilgilendirdiğini belirtti.

Çin ile Avrupa arasında jeopolitik çatışma ya da temel çıkar çatışması bulunmadığına işaret eden Li, Çin’in Avrupa’yla birlikte diyalog ve iletişimi güçlendirmeye, karşılıklı yararı derinleştirmeye, hassas sorunları uygun şekilde ele almaya hazır olduğunu kaydetti.

Li Qiang, Avrupa ile birlikte Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini ilerletmeyi, değişim ve çalkantıların iç içe geçtiği dünyaya daha çok istikrar ve pozitif enerji katmaya istekli olduklarını dile getirdi.

Çin Başbakanı Li, “Bu yıl Çin ve AB arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın 20. yıldönümü. Çin-AB Liderler Toplantısı’nın yeni turunu sabırsızlıkla bekliyorum. Çin’in kalkınması Avrupa için bir risk değil, fırsat anlamına geliyor. İki taraf, açıklık ve karşılıklı yarar ve kazan-kazan anlayışına dayalı işbirliğini daha iyi şekilde yürütmeyi sürdürmeli. Çin daima Avrupa’nın güvenilir dostu ve ortağı olmayı sürdürecek. Çin, AB ile diyalog ve istişareleri güçlendirerek, Çin-Avrupa ekonomik ve ticari ilişkilerinin güvenilirliğini ve istikrarını yükseltmek için ilgili mekanizmaların oluşturulması arayışında bulunmaya hazır. Daha çok Avrupalı işletmeyi Çin’e yatırım yapmaya ve Çin’de iş kurmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, görüşmede AB’nin Çin’in samimi, güvenilir ve yapıcı dostu ve ortağı olmayı arzuladığını belirtti.

Ursula von der Leyen, Çin’in kalkınmasının AB ve tüm dünya için iyi bir gelişme olduğunu, AB’nin Çin’in kalkınmasını engelleme niyeti bulunmadığını dile getirdi.

AB’nin Tek Çin ilkesine bağlı olduğunu anımsatan Ursula von der Leyen, Çin’le birlikte AB-Çin Liderler Toplantısı’nın başarılı geçmesi ve her alanı kapsayan işbirliğinin ve diyaloğun derinleştirilmesinin yanı sıra, iklim değişikliği, kamu sağlığı, güvenlik ve istikrar gibi küresel sınamaların ortaklaşa göğüslenmesi yönünde ortak çaba harcamaya hazır olduklarını ifade etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu


SANAYİ HABER AJANSI

SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.