Mao Ning: “Batı içe kapanma yolunu seçerken Çin dışa açılmaya devam edecek”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin’in kapılarının dünyaya daha fazla açılacağını kaydetti.

Mao Ning: “Batı içe kapanma yolunu seçerken Çin dışa açılmaya devam edecek”
Yayınlama: 26.10.2023
4
A+
A-

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin’in kapılarının dünyaya daha fazla açılacağını kaydetti.

Son dönemde ABD, Çin'e karşı yarı iletken ihracat kontrolüne ilişkin nihai kuralları yayınladı. Avrupa Birliği de Çin yapımı elektrikli araçlara anti-sübvansiyon soruşturmasının başlatıldığını duyurdu. Bazı yorumlara göre, Batılı ülkelerde ticari açıklık konusunda ciddi gerileme yaşanıyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, olağan basın toplantısında, Çin’in ticari açıklık konusunda Batılı ülkeleri takip edip etmeyeceği sorusunu yanıtladı.

Sözcü, açıklığın ilerlemeyi getireceğini, içine kapanmanın ise kesinlikle geri kalmışlığa yol açacağını söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in “Çin’in dışa açılan kapıları ancak daha fazla açılacak” sözünü hatırlatan sözcü, şunları ekledi:

“Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen hafta düzenlenen 3. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, imalat sektörüne yabancı sermayenin girişine ilişkin kısıtlamaların kapsamlı bir şekilde kaldırılacağını açıkladı. Bu, Çin’in dışa açılmayı genişletme kararlılığını gösteriyor. Şu an yapılmakta olan 134. Kuanton Fuarı, çok sayıda girişimciyi bir araya getirdi. Önümüzdeki ay Shanghai ve Hangzhou şehirleri sırasıyla Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na (CIIE) ve Küresel Dijital Ticaret Fuarı’na ev sahipliği yapacak. Dünya ekonomisinin gelişim tarihi bize şöyle bir gerçeği göstermektedir, korumacılık ancak kendi kendini kısıtlamaya neden olur ve ayrışma ise sonunda mutlaka çıkmaza girer. Çin, yüksek nitelikli dışa açılmayı kararlılıkla ilerletecek ve açık bir dünya ekonomisinin inşa edilmesini destekleyecek.”


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.