Palyatif Bakım Merkezlerinde 90 bin 648 hastaya hizmet verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplam yatak sayısı 6 bin 397 olan 437 Palyatif Bakım Merkezi’nde 2023 yılının ilk 6 ayında 90 bin 648 palyatif hastaya hizmet verildiğini bildirdi.

Palyatif Bakım Merkezlerinde 90 bin 648 hastaya hizmet verildi
Yayınlama: 14.10.2023
4
A+
A-

Bakan Koca, bazı hastaların hayat boyu veya hayatlarının öngörülebilir bir kısmında ağır bir hastalık yaşamak, bu süre boyunca düzenli bakım hizmeti almak zorunda olduğunu belirterek, bakanlığın toplam yatak sayısı 6 bin 397 olan 437 Palyatif Bakım Merkezi’nde sadece 2023 yılının ilk 6 ayında 90 bin 648 hastaya hizmet verdiğini açıkladı.

Palyatif bakım hizmetlerinin bir amacının da hastalara ve aile bireylerine tıbbi, psikolojik, sosyal, manevi destek verilmesi, acılarının bu yönden de azaltılması olduğunu kaydeden Bakan Koca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hizmet, bir bütün olarak değerlendirilir. Merkezler sorumlu uzman yönetiminde 24 saat esasına göre çalışır. Terminal dönem kanser, ileri dönem KOAH, inme, son dönem böbrek yetmezliği, ileri evre kalp yetmezliği, motor nöron ve ilerleyici nörolojik hastalıklar, ALS, diğer ileri dönem organ yetmezlikleri, Alzheimer, çocuklarda genetik/konjenital ilerleyici hastalıklar vb. nedeniyle palyatif bakım hizmetine gereksinim duyan hastalar bu merkezlerden hizmet almaktadır. Palyatif bakım hastaları, bizim en özel hastalarımız arasında. Onlar söz konusu olduğunda, her türlü özverinin gerçekteki adı görevdir.”


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.