Sigara firmalarına toplam 215 milyon TL idari para cezası kesildi

Ticaret Bakanlığı, sigara sektörü ile ilgili yapılan inceleme ve soruşturmalar kapsamında, sigara firmalarına toplam 215 milyon TL ek vergi tahakkuku ve buna bağlı idari para cezası uyguladı.

Sigara firmalarına toplam 215 milyon TL idari para cezası kesildi
Yayınlama: 16.10.2023
1
A+
A-

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı, haksız rekabete konu olabilecek fiillerle birlikte, serbest piyasa mekanizmasını sekteye uğratması muhtemel her türlü legal olmayan girişimlere karşı Bakanlık olarak incelemelerin ve soruşturmaların devam ettiğini vurguladı.

Bu kapsamda Bakanlık müfettişlerince sigara sektörü ile ilgili yapılan inceleme ve soruşturmalar kapsamında, sigara firmalarına toplam 215 milyon TL ek vergi tahakkuku ve buna bağlı idari para cezası uygulandı.

Bakanlık müfettişlerince yürütülen soruşturmada, sahte ve düşük kıymetlerle ithal edilen tütün (virjinya ve burley tipi) ve filtre gibi sigara hammaddesi cinsi eşyalar için çifte fatura düzenlendiği ve Türkiye gümrük idarelerine düşük tutarlı faturaların ibraz edildiği tespit edildi. Gerçekleştirilmeye çalışılan bu fiillerin neticesinde firmalara, 53 milyon TL ek vergi tahakkuku, buna bağlı olarak 162 milyon TL idari para cezası kararı olmak üzere toplamda 215 milyon TL kamu zararı tahsili için işlemlere başlanıldı.

Ticaret Bakanlığı, piyasa işleyişini bozucu, adil rekabet şartlarına uygun olmayan girişimlerin azami hassasiyetle takibi yapılmakta olup, söz konusu sektörde dahil olmak üzere bütün sektörlerde bu ve benzeri ihlalleri engellemek, Devletin ekonomi politikalarını etkili bir şekilde uygulamak için çalışmalara aralıksız devam edileceği belirtildi.


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.