Son 1 haftada 37 terörist etkisiz hale getirildi

Terörle mücadele başta olmak üzere Milli Savunma Bakanlığının faaliyetlerine ilişkin haftalık basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Son 1 haftada 37 terörist etkisiz hale getirildi
Yayınlama: 05.10.2023
0
A+
A-

Toplantıda konuşan Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, 1 Ekim’de İçişleri Bakanlığı’nın önünde gerçekleşen terör saldırısında yaralanan polislere bir kez daha acil şifalar, şehit veteriner sağlık teknikerine Allah’tan rahmet diledi.

Aktürk, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, Türkiye’ye yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde icra edilen operasyonların kesintisiz bir şekilde sürdüğünü belirterek, “Kararlılıkla uyguladığımız terörü kaynağında yok etme stratejisi ile Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil; son bir haftada 37 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece etkisiz hale getirilen terörist sayısı bu yıl içinde bin 388’e, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 731’e ulaşmıştır.” dedi.

58 hedef imha edildi

Ayrıca Irak’ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde bulunan terörist hedeflere yönelik 1, 3 ve 4 Ekim’de hava harekatları gerçekleştirildiğine bildiren Aktürk, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda teröristlerce kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 58 hedef başarıyla imha edilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir. Terör inlerini bir gece ansızın yerle bir etme azim ve kararlılığımız; eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar artan bir şiddetle sürecek, gereken yer ve zamanda terör yuvaları yok edilmeye devam edilecektir.”

Suriye’de 22 terörist etkisiz hale getirildi

Aktürk, diğer taraftan Suriye’de harekat alanlarında oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimlerinin de devam ettiğine dikkati çekerek, “Nitekim yıl içerisinde birliklerimize yönelik gerçekleştirilen 348 taciz ve saldırıya gerekli karşılık verilerek 22’si son bir haftada olmak üzere bin 13 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede; istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirler alınmakta, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalara da devam edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

 Hudutlarda 530 şahıs yakalandı

Son bir haftada hudutlarından yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 530 şahsın yakalandığını dile getiren Aktürk, “Bu şahıslardan 9’u FETÖ terör örgütü üyesidir. 4.196 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece 1 Ocak’tan bu yana hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 8 bin 593’e yükselmiştir. Yakalanan şahıslardan 369’u FETÖ mensubu olmak üzere toplam 533 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.  Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 166 bin 611 olmuştur.” şeklinde konuştu.


SANAYİ HABER AJANSI

SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.