Xi Jinping, Kolombiyalı mevkidaşıyla görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’e resmi ziyarette bulunan Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’yla Beijing’de bugün görüştü. 2009 yılında Kolombiya’yı ziyaret ettiğini hatırlatan Xi, Kolombiya’nın muhteşem tarihi ve kültürü ile çalışkan ve konuksever halkının kendisinde derin izlenim bıraktığını dile getirdi.

Xi Jinping, Kolombiyalı mevkidaşıyla görüştü
Yayınlama: 25.10.2023
0
A+
A-

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’e resmi ziyarette bulunan Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’yla Beijing’de bugün görüştü.

2009 yılında Kolombiya’yı ziyaret ettiğini hatırlatan Xi, Kolombiya’nın muhteşem tarihi ve kültürü ile çalışkan ve konuksever halkının kendisinde derin izlenim bıraktığını dile getirdi.

Xi, Cumhurbaşkanı  Petro’nun iktidara geldikten sonra, halkına gönülden hizmet ettiğine işaret etti. Xi, sayın cumhurbaşkanının güçlü liderliği altında, Kolombiya’nın kalkınma yolunda sürekli yeni başarılar kaydedeceğine inandığını belirtti.

Çin ile Kolombiya arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 43 yılda ikili ilişkilerin olumlu gelişme eğilimini sürdürdüğüne dikkat çeken Xi, iki tarafın birbirlerinin temel çıkarları ve önemli kaygılarını ilgilendiren sorunlarda karşılıklı destek verdiğini, her alanı kapsayan iş birliğini ilerlettiğini, halklar arasındaki dostluğu sağlamlaştırdığını hatırlattı.

Xi, Gustavo Petro ile birlikte ikili ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine yükseltmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Xi, Gustavo Petro ile beraber ikili ilişkilerin gelişimine dair bir plan ortaya koyarak, stratejik ortaklık ilişkilerinin iki ülke halklarına daha fazla fayda getirmesini sağlamaya  hazır olduğunu dile getirdi.

Petro, Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol Girişimi’ne büyük önem verdiklerini belirtti.

Petro, kendi coğrafi avantajından faydalanarak, gelişme stratejisinin Kuşak ve Yol Girişimi’yle kenetlenmesini sağlayarak, altyapı tesisleri ve temiz enerji gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi. Petro ayrıca, Çin işletmelerini Kolombiya’ya yatırım yapmaya davet etti.

Çin’le Filistin-İsrail durumu hakkında temasları sürdürerek, savaşa son verecek çözümün bir an önce bulunmasını hızlandırmaya istekli olduklarına dikkat çeken Petro, Cumhurbaşkanı Xi tarafından ortaya konulan Küresel Kalkınma Girişimi, Küresel Güvenlik Girişimi ve Kültüresel Medeniyet Girişimi’ni olumlu karşılayarak, Çin’le çok taraflı mekanizma çerçevesinde temas ve koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İki lider görüşmeden sonra, endüstriyel yatırım, ticaret, dijital ekonomi, yeşil kalkınma, tarım, bilim ve teknoloji, eğitim, kültür, denetim ve karantina gibi alanları kapsayan bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

İki taraf arasında ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti ve Kolombiya Cumhuriyeti’nin Stratejik Ortaklık İlişkisinin Oluşturulmasına İlişkin Ortak Bildirisi yayınlandı.


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.