Xi, Kaliforniya Valisi Newsom’u kabul etti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün başkent Beijing’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinin valisi Gavin Newsom’u kabul etti.

Xi, Kaliforniya Valisi Newsom’u kabul etti
Yayınlama: 25.10.2023
1
A+
A-

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün başkent Beijing’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinin valisi Gavin Newsom’u kabul etti.

Xi görüşmede, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD’nin ekonomik miktarının dünya toplamının üçte birini, nüfusunun dünyanın  dörtte birini, ikili ticaret hacminin dünyanın beşte birini oluşturduğunu hatırlatarak ikili ilişkilerin gelişiminde elde edilen sonuçların kolay olmadığını ve bu sonuçların kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Çin’in ABD politikasının karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan iş birliğine dayanarak sürekliliğini koruduğuna dikkat çeken Xi, Çin’in aynı yöne ilerlemeye devam edeceğini, ABD’den de Çin’le aynı yöne hareket etmesini beklediklerini dile getirdi.

Çin-ABD ilişkilerinin olumlu bir yönde geliştirilmesi için tüm tarafların güçlerinin seferber edilmesi gerektiğine işaret eden Xi, Çin-ABD ilişkilerinin temelinin halk, geleceğinin gençlik ve temel dinamiğinin bölgeler arasındaki iş birliği olduğunu vurguladı.

Çin ile ABD arasında çeşitli çevreler arasındaki temas ve bölgeler arasındaki iş birliğine büyük önem verdiklerini kaydeden Xi, Çin’in çeşitli bölgeleri ile Kaliforniya arasındaki iş birliğinin yoğunlaştırılmasını desteklediklerini belirtti.

Xi, valinin ziyaretiyle iki taraf arasındaki karşılıklı anlayışın artırılmasını ve Çin’in Kaliforniya ile iş birliğinin genişletilmesini beklediklerini ifade etti.

Xi, iki ülke arasında yeşil kalkınma, iklim değişikliğiyle mücadele alanlarındaki iş birliğinin büyük potansiyele sahip olduğunu kaydederek, iki tarafın bu alanlardaki iş birliğini güçlendirmesini temenni etti.

Dünyada hiçbir ikili ilişkinin ABD-Çin ilişkisinden daha önemli olmadığına işaret eden Gavin Newsom, ABD-Çin ilişkisinin hem ABD’nin geleceğini hem de halkının mutluluğunu ilgilendirdiğini söyledi.

Newsom, “Yerel yönetimler arasındaki iletişim, ABD-Çin ilişkisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Tarihte Çin kökenli Amerikalılar Kaliforniya’nın inşası için büyük katkılarda bulunmuştu. Kaliforniya öteden beri ABD’nin Çin’le iş birliğinin  önemli bir penceresidir. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ileri sürülen ABD-Çin ilişkisinin gelişmesine dair ilkelere katılıyorum. Aynı ruh doğrultusunda Kaliforniya ile Çin arasındaki iletişimi hızlandırmaya, iki taraf arasında iklim değişikliği ve yeni enerji gibi alanlardaki iş birliğini yoğunlaştırmaya hazırız. Kaliforniya, Çin’in uzun vadeli, istikrarlı ve güçlü ortağı olmaya isteklidir.” dedi.


SANAYİ HABER AJANSI

SAVUNMA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.